Perkusjonalia

Krótka charakterystyka afrykańskiego bębna djembe

wyjątkowy bęben djembe

Europejczyków od zawsze interesują wszelkiego rodzaju urządzenia, które pochodzą z odległych regionów, na przykład z Afryki. Dotyczy to również instrumentów. Do najpopularniejszych ostatnio instrumentów uznawanych za egzotyczne zdaje się należeć djembe.

Drewniano – skórzany bęben

wyjątkowy bęben djembeNa uwagę z pewnością zasługują materiały, które są budulcami wspomnianego bębna. Oryginalne djembe, na którym grają Afrykańczycy, rzeczywiście jest instrumentem drewniano – skórzanym. Jeśli chodzi o drewno, tworzy ono konstrukcję instrumentu. Skórzana jest natomiast membrana, mającą zdecydowanie największe znaczenie dla tego jaki rodzaj dźwięku wydobywa się z tego instrumentu. Pochodzenie zwierzęce membrany sprawia, że pozwala ona na uzyskiwanie dźwięków zupełnie innych od tych, jakie uzyskuje się grając na zwyczajnym bębnie.

Jak zbudowane jest dobre djembe?

Nie ma wątpliwości, ze bęben o którym mowa nie jest bardzo skomplikowanym instrumentem. Jednakże, mimo to, nie brakuje egzemplarzy niskiej jakości. Chodzi zarówno o to, z czego tworzy się djembe, jak i o to w jaki sposób łączy się poszczególne elementy. Przede wszystkim, należy uważać, aby nie trafić na djembe z membraną stworzoną z podróbki prawdziwej zwierzęcej skóry. Niewątpliwie, djembe posiadające taką membranę nie jest pełnowartościowe.

Warto jednak zawsze zwracać też uwagę na to, w jaki sposób naprężona jest membrana oraz jak przymocowano ją do konstrukcji instrumentu. W zasadzie może to zostać wykonane jedynie na dwa sposoby. Trudno powiedzieć, który jest właściwie lepszy. Tradycjonaliści twierdzą, że wartościowe są jedynie mocowania sznurkowe, inni zaś wyżej cenią wykorzystanie śrub.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *