Metronomy

Po co ćwiczyć z metronomem?

metronom pomocny dla każdego perkusisty
metronom do nabycia w sklepie perkusyjnym drumcenter.pl

W świecie muzyków istnieje bardzo proste przekonanie, iż „lepiej jest ćwiczyć grę na instrumencie przez 10 minut z metronomem, niż godzinę bez”. Dlaczego metronom jest tak istotny, na jakich zasadach działa oraz co zapewnia muzykowi?

Czym dokładnie jest metronom?

Metronomem nazywa się bardzo proste urządzenie, które służy do dokładnego podawanie tempa utworu muzycznego. Jest to urządzenie kompaktowe o kształcie ściętego ostrosłupa. Zbudowane z mechanizmu zegarowego, który napędzany jest sprężyną. Ponadto metronom wyposażony jest dodatkowo w wystające do góry wahadło, które stanowi jednocześnie skalę urządzenia. Po wahadle można bez większych problemów przesuwać ciężarek umieszczając go przy zadanej wartości tempa.

Dlaczego ćwiczenie z metronomem jest tak ważne?

Metronom precyzyjnie podaje muzykowi tempo, dzięki czemu uczy go w jaki sposób należy równo i rytmicznie grać na instrumencie. Ponadto metronom pozwala również na stopniowe zwiększanie szybkości gry. Jeśli muzyk pragnie nauczyć się grać równo – musi rozpocząć próby w towarzystwie metronomu. Dodatkowo metronom umożliwia efektywne ćwiczenia techniki i prędkości. Grę na instrumencie należy zacząć od wolnego tempa, a następnie w momencie, kiedy muzyk nauczy się brać bezbłędnie dane ćwiczenie, wówczas powinien on stopniowo zwiększać jego tempo. Oczywiście bez metronomu będzie to niemożliwe do wykonania. Wielu muzyków stosuje 3 złote zasady ćwiczenia z metronomem, które idealnie się sprawdzają w każdym przypadku:

  • należy zacząć od wolnego tempa,
  • następnie stopniowo należy je zwiększać,
  • trzeba być cierpliwym i systematycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *